Close

Ще не зареєстровані?Зареєструватися на сайті.

lock and key

Ввійти на сайт Львівської Духовної Семінарії

Account Login

«Про все на світі з вірою і любов’ю!» . Інтерв'ю з отцем-дияконом Романом Колядою

У листопаді 2017 року в ефірі «Восресіння. Живе радіо» було відновлено радіожурнал Львівської Духовної Семінарії Святого Духа «Галузка Добра». Про діяльність радіостанції ми поспілкувалися із програмним продюсером «Живого Радіо Воскресіння», талановитим музикантом, досвідченим журналістом і багатогранною особистістю, що ламає стереотипи отцем-дияконом Романом Колядою.

- Отче Романе, Ви маєте чималий досвід праці у різноманітних радіо проектах. Розкажіть, як Ви потрапили на «Воскресіння. Живе радіо»?

- Це було запрошення безпосередньо отця Ігоря Яціва. Я так розумію, що воно обговорювалось в Курії Київської Архиєпархії УГКЦ, можливо між отцем Ігорем та владикою Богданом Дзюрахом, оскільки на самому початку я зустрічався з ними двома. Ця ідея мені дуже сподобалася. Так склалося, що у своєму житті я створював багато різноманітних передач та радіопроектів з нуля. Це ідея поєднати радіо та церковне служіння, оскільки на той час я вже був дияконом та мав великий досвід у сфері радіомовлення. Тим більше створювалися добрі умови в плані технічного забезпечення. У нас було приміщення та якісне обладнання. Отож можна було одразу в технічному та творчому сенсі втілювати ідеї в життя. Я підбирав та компонував обладнання починаючи від меблів закінчуючи кабелями, що з’єднують пристрої. Мені ще допомагав звукорежисер нашої радіостанції Ігор Льодін. Хочу зауважити, що діяльність інтернет-радіостанції вимагає поєднання різних навиків та професій. Я одночасно є виконавчим продюсером, частково технічним директором, частково ведучим. Хоча цього не вказується в резюме, але по суті воно так є. Подібно і звукорежисер поєднує обов’язки звукоінженера, системного адміністратора та інші. Це і був наш задум: мінімальною кількістю людей, маючи якісне обладнання, що дозволяє виконувати чимало завдань дистанційно за допомогою ІТ-технологій, створити цілодобову Інтернет-радіостанцію.

- Розкажіть про програмну концепцію, а також хто є цільовою аудиторією «Живого Радіо».

- Наше гасло «Про все на світі з вірою і любов’ю!» вказує на те, що ми орієнтувалися на аудиторію не лише всередині Церкви, чи на християн з певною конфесійною приналежністю, але й на всіх людей, кому навколоцерковна тематика не є чужа. Якщо ця тематика для них не чужа, тоді можна говорити про навернення чи хоча б найпростіше церковне просвітництво або ж орієнтацію людини в ціннісних речах. Також це нагода познайомити людей з церквою, поняттями якими вона оперує. Також це нагода протиставитись в царині соцмереж, якими ми активно послуговуємося, агресивні хвилі секуляризму і морального релятивізму де дозволено все.

Я і сам є людиною достатньо широких меж, та все ж розумію, що ці межі є. Тому хочемо продемонструвати суспільству сучасний засіб масової інформації, що промовляє сучасною мовою про сучасні речі, а не лише вузько про питання віровчення. Та при цьому цей засіб масової інформації залишається всередині меж людини, яка вірить, є порядною і поділяє хоча б Десять заповідей.

- Розкажіть про діяльність київської студії та про технологію трансляції сигналу.

- Технологія проста. У нас є кілька серверів, оскільки крім основного потоку, є ще чотири додаткових радіоканали, які транслюють «Ave Maria», християнський рок, храмову і класичну музику. На цих каналах люди можуть слухати добру музику, що відібрана за християнськими принципами. Ці сервери працюють автономно і майже не вимагають втручання людини. Туди записується музичний матеріал.

Основний канал влаштований дещо складніше. Його також можна слухати як прямий потік за допомогою різноманітних сайтів, до прикладу через відомий сервіс TUNEIN. Також безпосередньо працює наш сайт «Живого радіо» де ці п’ять каналів представлено як п’ять окремих плеєрів.  Вони написані на HTML5. Ми свідомо відмовилися від використання технології Flash, через високі вірусні ризики та моральну застарілість. Оскільки я не є програмістом, для створення Веб-сторінки ми звернулися до львівських спеціалістів зі СТУДІЯ КЕДРОС у співпраці "SP-SERVICE". Також ми активно використовуємо Skype для зв’язку між львівською та київською студіями і потокове відео на ресурсах Facebook і YouTube. До слова Facebook онлайн трансляції дають нам найбільшу аудиторію.

- Чи ведете співпрацю з іншими радіостанціями?

- Безумовно! Ведемо плідну співпрацю з «Радіо Марія», оскільки у нас дуже схожі завдання. Також «Радіо Марія» володіє FM-частотами для ефірної трансляції. Ми часто транслюємо спільні ефіри та запрошуємо на такі трансляції знакових спікерів. До слова у цих ефірах брали участь такі постаті як Блаженніший Святослав, Блаженніший Любомир, владика Гліб Лончина, владика Євстратій Зоря та інші. Ці ефіри паралельно транслювалися на обох станціях.

Також до нас звертаються різноманітні християнські ресурси як до прикладу «Голос Надії». Щодо світських радіостанцій, то ми відкриті до співпраці та безоплатно пропонуємо наш контент для ротації в їх ефірі. Це Інтернет-радіо Києво-Могилянської Академії «Молоде Радіо» а також частково україномовна радіостанція в США «Радіо 7».

- Яка чисельність аудиторії слухачів «Живого Радіо Воскресіння»?

Моніторинг показує, що одночасних слухів не багато. На початках ми дуже сумували з цього приводу. Коли ж ми підсумуємо онлайн-аудиторію та перегляди на фейсбуці, бачимо, що аудиторія коливається від сотень до тисяч на день, в залежності від дня, тематики і запрошеного гостя.

- Як Ви бачите розвиток релігійного радіо у майбутньому? Які перспективи?

Це для мене досить складне питання… Передусім з огляду на дві речі: перша річ – це секуляризація суспільства, що активно насувається. Хоча є у нас справді віддані слухачі, що ми спостерігаємо у коментарях програм. Насправді не важливо чи почує на тисяча або ж кілька тисяч… Можливо навіть п’ять слухачів! Важливо якщо хтось із слухачів завдяки цьому слову навернеться і спасеться! Навіть одна спасення душа є важлива. Друга річ – це те, що сучасній людині не властиво довго слухати радіо. Існує статистика, яка стверджує, що людина слухає одну радіостанцію максимум 15 хвилин на день. Якщо ми помножимо кількість наявних в нашому ефірі радіостанцій і співставимо з кількістю людей, що готові сьогодні слухати релігійний продукт то перспектива, на жаль, виходить не надто весела. А з іншого боку, ми створюємо вибір та альтернативу. Також сподіваюся, що скоро до нас дійде ефірна революція і ми перейдемо на цифрове мовлення, а не на FM, тоді отримаємо нові можливості, адже не настільки жорсткою буде конкуренція за ці частоти. Принаймні я на це дуже сподіваюся. Нажаль сьогодні видатки на цілодобове FM-мовлення занадто великі для церкви.

- Хочу Вам подякувати, що взяли в ефір «Галузку Добра». Наскільки Ви є відкритими до схожих проектів, якщо надходитимуть пропозиції від структур, окремих священиків чи навіть мир’ян?

Власне з досвіду «Галузки добра» ви розумієте, що до співпраці ми відкриті і з радістю розглядаємо будь-які ініціативи. Єдине обмеження яке існує, хоча воно не аж надто жорстке, стосується якості продукту, адже людина, що претендує на аудиторію понад дві-три людини, мусить володіти елементарним вмінням будувати речення, а також вміти оформити цей продукт у технічному плані. Хоча тепер ми започаткували проект читання Євангелія українцями по всьому світі і готові приймати начитки записані на найпростіший побутовий диктофон, аби тільки був розбірливий текст. Якщо коротко підсумувати, то найперше – це зміст, друге – це якість, а третє - це приємний голос диктора чи ведучого. Якихось інших обмежень не має. Ми щиро відкриті до співпраці. Якщо є хтось, хто бажає розділити цю працю з нами, то ми всіляко підтримаємо такі ініціативи.

Розмову провів:
Богдан Романов,
Автор та ведучий семінарійного радіожурналу "Галузка Добра"