Close

Ще не зареєстровані?Зареєструватися на сайті.

lock and key

Ввійти на сайт Львівської Духовної Семінарії

Account Login

Життя має надзвичайну вартість: Бог дарує його, щоб ми мали щастя, знайшли свій шлях любові і прийшли до Бога, - о. Орест Фредина

Людське життя має безмежну вартість. Ніхто не має вищого права забрати це дар людині від Бога, як і відмовитися від нього з власної волі чи бажання. 

Мабуть, саме тому п’яту заповідь – «Не убий», люди приймають і пам’ятають як безумовну. Розважання про сенси і значення заборони посягання на людське життя звучали у програмі «Добра розмова» від 23 листопада в ефірі «Воскресіння. Живе радіо» за участі о. Ореста Фредини, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці у Львові.

О. Орест навів приклади, коли безумовність цієї заповіді піддається випробуванням самого життя і тому вимагає особливої уважності і розуміння її сутності. Молодий злочинець вбив убогу жінку заради кількох монет і заслужив смертну кару. Але адвокат, погодившись із справедливістю вироку, звернув увагу лише на один момент: можливо, цей чоловік вперше у залі суду побачив розп’яття. Так склалося життя, що він ніколи ні від кого не чув про Бога і вище покликання людини. Тож чи не позбавляється він тепер нехай малого, але шансу, піднятися на своїм колишнім життям і врятувати душу?

Чи приклад чоловіка, який надзвичайно любив свою дружину, яка була глибоко віруючою людиною, а він – атеїстом. Сталася трагедія – вона загинула в автокатастрофі, і він вирішив, що єдиний вихід для нього – застрелитися. Але спроба була невдалою, і його першими словами було: «Це було жахливо – я не потрапив туди, де вона… Я все зрозумів…».

«Не можна вбити когось, бо життя дає Бог. Не можна вбивати й себе – це ніби найцінніший дар від Бога кинути в обличчя Творцеві. Життя має надзвичайну вартість: Бог дарує його, щоб ми мали щастя, знайшли свій шлях любові і прийшли до Бога. Поки ми живі, ми повинні дивитися і сприймати цей світ і кожне творіння по-божому, берегти дане нам життя і шанувати чуже. Ми не належимо собі, як інколи собі уявляємо: наше життя і спасіння викуплені дорогою ціною – ціною крові невинного ягняти. І ця Божа заповідь, у будь-якому випадку, - це світло на дорозі і дороговказ для нас», - каже о. Орест Фредина.

Отець звернув увагу: понад  60% тяжких злочинів, зокрема й убивства, чиняться у стані афекту, коли людина не розуміє, що творить:

«Багато людей кажуть пізніше: не пам'ятаю, як я це зробив; це був ніби не я, а хтось інший. Ніби хтось чи щось оволоділо їхнім тілом і свідомістю. Проте ми повинні завжди пам'ятати – вбивство не властиве природі людини, це спокуси інших сутностей. І це один із найтяжчих гріхів, з часів Каїна і Авеля, - гріх, який кличе про помсту до неба…»

О. Орест каже: у суспільствах, які розвиваються, спираючись на Божі заповіді і закони, людське життя, свобода і гідність особистості є найвищими цінностями.

«Ми живемо у державі, яка пережила важкі часи – людей страчували мільйнонами, мільйони заморили голодом. Так насаджувалося зневажливе ставлення до людського життя, думка, що воно нічого не вартує і «незамінних людей немає». Але це не так, для Господа цінний і дорогий кожен», - говорить о. Орест.     

Повністю дивитися стрім програми можна тут - відео