Close

Ще не зареєстровані?Зареєструватися на сайті.

lock and key

Ввійти на сайт Львівської Духовної Семінарії

Account Login

Львівський псевдособор 1946 року – темна пляма в історії Української Греко-Католицької Церкви

Четвер, 11 Березень 2021 р. Б.

Відбувся вечір пам’яті, присвячений 75-ій річниці проведенню Львівського псевдособору 1946 року.

Після ув’язнення Патріарха Йосифа Сліпого та інших єпископів, Українська Греко-Католицька Церква була фактичним чином обезголовлена. Мета тодішньої радянської влади полягала у знищенні УГКЦ та юридичний розрив її із Ватиканом.

Відтак, 28-го травня 1945 року, внаслідок комбінованих засобів впливу радянських спецслужб на о. Гавриїла Костельника, було виникнення «Центральної ініціативної групи». Її ціль знаменувала, ніби то правомірним чином, ліквідувати УГКЦ, що була поза законом у СРСР. Отець Гавриїл, очолюючи діяльність «Ініціативної групи», був щиро переконаний, що займається порятунком УГКЦ. Зокрема тому, що завдяки “возз’єднанню” на територію Західної України не прийдуть некультурні «чужі московські попи», а священики залишаться на своїх парафіях. Крім того, о. Костельник вважав, що йому вдасться піднести Православну Церкву на новий культурний рівень. Проте, за «Ініціативною групою» стояла атеїстична держава, яка мала владу, фінанси і НКВД. Завершальним пунктом у цілі ліквідації УГКЦ було проведення протягом 8 – 10 березня 1946 року «воз’єднавчого» собору із Російською Православною Церквою у м. Львові, який був неканонічний, а отже – рішення його є недійсними. Проте, влада Радянського Союзу не зважала на церковні норми та й надалі вела свою антирелігійну діяльність, використовуючи Російську Православну Церкву для прикриття. Відтак, УГКЦ перейшла у підпілля, але духовенство та миряни, які залишились вірними своїй Церкві і Богу, не покладали рук. Вони, ціною власних життів, боролися за легалізацію Української Греко-Католицької Церкви та через короткий проміжок часу, історія розставила усі крапки над «і», а УГКЦ знову розквітла та продовжує квітнути і по сьогоднішній день.

З нагоди 75-ої річниці Псевдособору, брати-семінаристи IV курсу підготували представлення, в якому відтворили цікаві особливості цієї історичної події для нашої Церкви. Важливо відзначити, що родзинкою цього вечора пам'яті була прем’єра короткометражного фільму авторства братів-семінаристів IV курсу. Цей фільм у швидкому часі вийде у медіа-простір та буде доступний для вільного перегляду.

Більше фотографій, ви можете переглянути за посиланням – фото.

Назар Івасик,

Медіа-Центр ЛДС