Close

Ще не зареєстровані?Зареєструватися на сайті.

lock and key

Ввійти на сайт Львівської Духовної Семінарії

Account Login

Екуменічний діалог навколо війни і миру

Четвер, 17 Березень 2022 р. Б.

Лекцією доктора Павла Смицнюка 16 березня розпочалася серія спільних обговорень соціальних документів «Fratelli Tutti» (енцикліка Папи Франциска) та «За життя світу» (документ Вселенського патріархату) між студентами Львівської Духовної Семінарії Святого Духа та Волинської Духовної Семінарії ПЦУ.

Метою цієї серії семінарів є творити атмосферу відкритості, діалогу та приязні між семінаристами УГКЦ і ПЦУ через спільну працю над католицькими та православними документами. Проєкт реалізовується в межах конкурсу міні-грантів «Спільні ініціативи для сприяння екуменічній співпраці» Інституту Екуменічних Студій УКУ та благодійної організації «Справа Сходу» L'Œuvre d'Orient.

Вступна лекція д-ра П. Смицнюка під назвою «Війна і Мир: уроки документів “За життя світу” і “Fratelli tutti” для сучасної України» зібрала три десятки слухачів з УГКЦ та з ПЦУ. Були присутні на ній як духовенство, так і миряни. Активну участь у обговоренні взяли також духівник Львівської Духовної Семінарії о. Євген Станішевський, науковий працівник Інституту екуменічних студій Українського Католицького Університету о. Роман Фігас, завідувач кафедри Гуманітарних і практичних дисциплін Волинської православної духовної академії о. Олександр Хорошко. Модератором виступив доктор Андрій Смирнов, професор Національного університету «Острозька академія».

Порівнюючи документи «Fratelli Tutti» та «За життя світу», П. Смицнюк відзначив їхню реалістичність. Їхня абстрактність забезпечує можливість постійного переосмислення, застосування до нових реалій, зокрема в умовах війни. Вони намагаються сказати щось для людей на всіх континентах. Виділити особливості війни в сучасну епоху.

Насильство і війна приносять шкоду не тільки їхніх безпосереднім учасникам, - намагається донести енцикліка «Fratelli Tutti». Вони зачіпають усе людство: «Всі ми є в одному човні». Вони зачіпають природу, адже людина залежить від природи, а природа від людини.

Різносторонню відповідь на виклик війни дає «За життя світу». З одного боку відмова від насильницького вирішення конфлікту породжує мучеників і героїв на кшталт святих князів Бориса і Гліба. З іншого християнин має моральний обов’язок захистити себе та інших. Таке «тертя», за словами П. Смицнюка, доводить, що християнство – не ідеологія. Воно сумлінню своїх вірних залишає широкий простір можливостей, аби в конкретних умовах реалізувати своє покликання, приймаючи чи перше чи друге ставлення до війни.

Відеозапис конференції - тут.
 


 

Бр. Василь Калита,
медіа-центр ЛДС СД